Labirynt Kłamstw / Labyrinth of Lies (2014)LABIRYNT KŁAMSTW /LABYRINTH OF LIES (2014)

GATUNEK – Historyczny, Dramat

OPiS FiLMU – Johann Radmann (Alexander Fehling) jest młodym prokuratorem, który otrzymuje głównie proste sprawy o wykroczenia drogowe. Pewnego dnia przysłuchuje się, jak dziennikarz T. Gnielka(Andre Szymanski) rozpętuje awanturę na korytarzach prokuratury. Pismak jest wkurzony, że nikt nie chce zająć się sprawą strażnika z Auschwitz, który obecnie uczy w szkole dzieci. Johann z czystej ciekawości oraz wbrew kolegom z prokuratury postanawia zbadać sprawę obozu Auschwitz.  A my możemy mu już współczuć, bo wiemy co odkryje. Labirynt kłamstw to przykład filmu traktującego o historii poprzez kino gatunkowe. W tym przypadku skorzystano z formuły thrillera, a nawet elementów kina szpiegowskiego. Bo odkrywanie tajemnicy o Auschwitz jawi się w filmie jak dekonspiracja dużego spisku. Śledztwo często napotyka na mur milczenia i brak pomocy. Młody prokurator przesłuchując byłych więźniów i wertując pilnowane przez Amerykanów archiwa odkrywa przerażającą prawdę. Wpędza go ona w obłęd bezkompromisowości niczym Macierewicza, a RFN widzi jako dziesięciomilionową nazistowską hydrę, którą należy powsadzać do więzień. Cały jego świat wywraca się do góry nogami, pojawiają się koszmary, a alkohol nie daje ukojenia.

Ciekawym wątkiem „Labiryntu kłamstw” jest to, że prawda o obozie koncentracyjnym okazała się być ukrywaną w powojennym RFN i to z polecenia najwyższych władz. Na pytanie o Auschwitz ludzie z 1958 r. mają trzy odpowiedzi: „nie wiem o co chodzi”, „zwykły obóz tak jak aliancki”, „aliancka propaganda – zwycięzcy piszą historię”. Niemcy Zachodnie jawią się jako państwo, gdzie ustanowiono narodową amnestię i amnezję.  Alianci przeprowadzili pozorną denazyfikację kraju, a Norymberga to pic na wodę, gdzie winą za wszystko obarczono wyłącznie część wysoko postawionych nazistów. A ci notable systemu (w filmie Mengele), którzy nie dali się złapać posiadają immunitet od nowych władz i swobodnie podróżują między Ameryką Południową a Niemcami. Natomiast zwykli, przeciętni funkcjonariusze totalitarnego sysytemu byli potrzebni, jako uzupełnienie kadr, w podzielonym po wojnie kraju.

PLOT – The year is 1958. The war has been over for thirteen years and the Federal Republic of Germany is not only recovering but even booming. But where are the Nazis? Who has ever heard of the death camps? It looks as if everything is for the best in the best of all possible worlds in this land of milk and honey… At least, until the day journalist Thomas Gnielka recognizes in the person of a teacher the former commander of the Auschwitz concentration camp… At least, until Johann Radmann, a young prosecutor, decides to investigate the case… Nobody knows it yet but this is the dawn of a new era. Even if the road to awareness will be long and rocky…