usual_suspectsPodejrzani / The Usual Suspects (1995)

GATUNEK – Kryminalny, Dramat, Mystery film z lektorem

OPIS FILMU – W porcie w Los Angeles dochodzi do strzelaniny. Ginie dwadzieścia siedem osób i znika kokaina warta kilkadziesiąt milionów dolarów. Jedynymi świadkami zbrodni są: ciężko poparzony Węgier oraz kaleka Roger Verbal Kint (Kevin Spacey), znany już doskonale miejskim stróżom prawa. Drugi z mężczyzn w zamian za nietykalność decyduje się zeznawać.

Pięciu mężczyzn podejrzanych o uprowadzenie ciężarówki zostaje na noc w areszcie na posterunku. Siedząc w jednej celi, zaczynają obmyślać wspólny skok.

„Podejrzani” mogą się pochwalić jednym z najbardziej precyzyjnych scenariuszy w historii kina (nagrodzony został on zresztą Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny). Wszystkie wątki, które śledzimy, czasem na pozór chaotyczne (skaczemy od retrospekcji do retrospekcji, potem znów teraźniejszość i tak na zmianę), wszystkie postacie w genialnym finale ułożą się w niezwykle wymyślną układankę!

PLOT – A sole survivor tells of the twisty events leading up to a horrific gun battle on a boat, which begin when five criminals meet at a seemingly random police lineup.

[imdb id=”tt0114814″]