Dziewiąty Legion / The Eagle (2011) / 9. LegionDziewiąty Legion / The Eagle (2011)

 – Akcja, Przygodowy, Dramat

 – Marek Flawiusz Akwila (Channing Tatum), młody oficer rzymski, przybywa do Brytanii, by objąć pierwszy raz dowództwo w granicznym forcie. Pragnął przybyć na wyspę również z innego powodu. Przed wielu laty jego ojciec był dowódcą sławnego dziewiątego legionu. Pewnego dnia zostali oni wysłani w dzikie tereny Brytanii i zniknęli. Cztery tysiące żołnierzy przepadło bez śladu. A wraz z nimi ich złoty orzeł – symbol legionu, honoru, zwycięstw. Marek chce poznać prawdę na temat tych wydarzeń.

Podczas napadu na fort odnosi on wiele ran, które dyskwalifikują go z dalszej pracy w wojsku. Wyjeżdża do wuja, tam dochodzi powoli do pełni sił, ale jednocześnie nie może znaleźć sobie miejsca. Pewnego dnia – podczas walki gladiatorów – zauważa chłopaka, który walkę przegrywa, ale swoją postawą zwraca na siebie uwagę. Marek wykupuje niewolnika – Escę (Jamie Bell).

Nagle pojawia się w życiu Marka szansa na podróż, która ma na celu zbadanie losów osławionego dziewiątego legionu oraz odzyskanie orła.Po tygodniach podróży po bezdrożnej północy, Esca i Marcus spotykają Guerna, jednego z ocalałych Z Dziewiątego Legionu. Guern wyjaśnia, że niewielka liczba dezerterów zginęła w zasadzce, a orzeł został zabrany przez Ludzi Fok. Esca i Marcus podróżują dalej, gdzie zostają znalezieni przez Ludzi Fok. Esca podaje się za syna wodza jednego z północnych plemion i twierdzi, że Marcus to jego niewolnik, dzięki czemu jest pozytywnie odebrany przez plemię. Pewnej nocy Esca pomaga swojemu panu odnaleźć orła, zabijają jednak ojca Księcia plemienia.

Esca i Marcus uciekają na południe w kierunku Muru Hadriana, jednak Ludzie Fok wysyłają za nimi pościg. Marcus osłabiony przez dawne rany zwraca Esce wolność i prosi by ten zaniósł orła na terytorium rzymskie. Esca jednak zamiast uciekać, organizuje pomoc. Znajduje pozostałych ocalonych z Dziewiątego Legionu. Legioniści, pragnąc się zrehabilitować, przygotowują się do obrony orła. W trakcie bitwy ginie książę Ludzi Fok i wszyscy jego wojownicy, oraz większość legionistów. Marcus i Esca wracają na terytorium rzymskie, gdzie dostarczają orła do zdumionego gubernatora Londinium.

 – In Roman-ruled Britain, a young Roman soldier endeavors to honor his father’s memory by finding his lost legion’s golden emblem.