Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów / Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (2005)

GATUNEK: Akcja, Przygodowy, Fantasy

OPIS FILMU: Wojny Klonów trwają już trzy lata. Separatyści, dowodzeni przez Lorda Sithów hrabiego Dooku, porwali kanclerza Palpatine’a. Na ratunek ruszają dwaj rycerze Jedi: mistrz Obi-Wan Kenobi i jego przyjaciel oraz uczeń – Anakin Skywalker. Dostają się na pokład okrętu, na którym przetrzymywany jest kanclerz, ale wpadają w pułapkę. Kenobi zostaje ogłuszony w walce z hrabią Dooku, ale Skywalker zwycięża i namawiany przez kanclerza zabija pokonanego i bezbronnego Dooku, co jest sprzeczne z zasadami Jedi. Podczas walki na statku ucieka jednak inny groźny przeciwnik – cyborg generał Grievous, który przejmuje dowództwo nad armią separatystów.

Ocalony z opresji kanclerz Palpatine domaga się większych uprawnień. Niepokoi to rycerzy Jedi. Tymczasem kanclerz umieszcza w Radzie Jedi młodego Skywalkera jako swojego przedstawiciela. Jedi się godzą, ale nie dają Skywalkerowi tytułu mistrza. Chcą też, by donosił im o posunięciach kanclerza. Decyzje Rady wzbudzają nieufność u Skywalkera. Młody Jedi dowiaduje się też, że jego żona Padmé jest w ciąży. Anakina nęka koszmar, w którym widzi, jak jego ukochana umiera podczas porodu.

Wkrótce potem mistrz Yoda udaje się z batalionem klonów na Kashyyyk, planetę Wookieech, którą zaatakowały droidy Grievousa. Sam generał zostaje zlokalizowany przez wywiad Republiki na odległej niezależnej planecie Utapau. Rada Jedi wysyła tam Kenobiego z oddziałem klonów. Decyzja ta wzbudza gniew Skywalkera, któremu kanclerz powiedział wcześniej, że na pewno tę niebezpieczną misję Rada powierzy właśnie jemu. Skywalker jest przekonany, że Rada mu nie ufa i odsuwa go od swoich działań.

Podczas przedstawienia w operze kanclerz opowiada Skywalkerowi historię o najpotężniejszym z Sithów Darcie Plagueisie, który zapanował nad śmiercią. Ciągle nękany koszmarami Skywalker, zaczyna marzyć o uzyskaniu takiej mocy. Podczas kolejnej rozmowy z kanclerzem Skywalker domyśla się, że to właśnie on jest Darthem Sidiousem, lordem Sithów, który stoi za rebelią. W tym samym czasie Kenobi zabija generała Grievousa.

Skywalker wyznaje mistrzowi Mace Windu z Rady Jedi, kim naprawdę jest kanclerz, a tamten postanawia go aresztować i wyrusza do niego wraz z trojgiem innych Jedi. Palpatine zabija w początkowej fazie walki wszystkich oprócz Windu, który go pokonuje. Mistrz Jedi zabiłby kanclerza, gdyby nie interwencja Skywalkera, który się boi, że bez pomocy znającego Ciemną Stronę Mocy Palpatine’a Padmé umrze. Odcina więc Windu dłoń, a kanclerz dobija mistrza. Skywalker składa pokłon Sidiousowi, przechodzi na Ciemną Stronę Mocy i staje się Darthem Vaderem, uczniem Dartha Sidiousa.

Na rozkaz Sidiousa, Vader atakuje na czele Legionu 501 Świątynię Jedi na Coruscant i zabija wszystkich znajdujących się tam mistrzów, rycerzy, padawanów oraz młodziutkich uczniów. Kanclerz wydaje klonom Rozkaz 66 – polecenie zabicia wszystkich Jedi. Dowodzący rozrzuconymi po całej galaktyce oddziałami klonów Jedi giną z rąk swoich podkomendnych. Jedynie nieliczni z nich uchodzą cało z masakry.

Kanclerz wykorzystuje okoliczności aresztowania i mówi w senacie, że Jedi próbowali go zamordować. Bez trudu przekonuje senatorów do idei przekształcenia Republiki w Imperium Galaktyczne z nim jako imperatorem.

Kenobi i Yoda z pomocą senatora Baila Organy dostają się na Coruscant. Tam dowiadują się prawdy o Skywalkerze. Postanawiają, że musi zginąć. Kenobi udaje się do Padmé. Ta nie zdradza mu, gdzie jest jej ukochany, ale wkrótce wyrusza na wulkaniczną planetę Mustafar, gdzie Sidious wysłał Vadera, by ten zlikwidował niepotrzebnych mu już przywódców separatystów i tym samym zakończył wojnę. Kenobi niezauważony przez Padmé wsiada na jej statek. Yoda zaś ponosi porażkę w walce z Darthem Sidiousem. Po zażartej walce uznaje się za pokonanego i opuszcza Coruscant z senatorem Organą.

Kenobi i Padmé lądują na Mustafar, gdzie spotykają Vadera. Ten, przekonany, że żona go zdradziła, w napadzie szału zaczyna ją dusić, używając Mocy. Padmé pada nieprzytomna. Wywiązuje się walka między Kenobim a jego uczniem. Po długiej walce Vader przegrywa i traci lewą rękę oraz obie nogi. Kenobi zostawia go ciężko rannego i palącego się na brzegu rzeki lawy.

Kenobi dociera z nieprzytomną Padmé na pokład Tantive IV, gdzie znajdują się już Yoda i Bail Organa. Udają się z chorą do centrum medycznego w pasie asteroid Polis Massa. Tam Padmé umiera podczas porodu. Uratowanym dzieciom przed śmiercią nadaje jeszcze imiona – Luke i Leia.

Rannego i poparzonego na całym ciele Skywalkera-Vadera znajduje Darth Sidious. Po ciężkiej operacji Vader wraca do służby u boku swego nowego mistrza z protezami zamiast kończyn i z twarzą zakrytą maską.

Padmé zostaje pochowana na swojej ojczystej planecie Naboo, w rękach ma naszyjnik, który otrzymała od Anakina Skywalkera kilkanaście lat temu. Bail Organa zabiera córkę Skywalkera do siebie na Alderaan. Luke trafia do swojego wujostwa na Tatooine, gdzie ma dorastać pod ich czujnym okiem. Obi-Wan Kenobi postanawia ukryć się na Tatooine, gdzie będzie mógł pilnować Luke’a i szkolić się u boku swojego dawnego mistrza Qui-Gona, który wrócił z zaświatów Mocy.

PLOT: Three years after the start of the Clone Wars between the Galactic Republic and the Confederacy of Independent Systems, war has gripped the galaxy. During a space battle over the planet Coruscant, Jedi Knights Obi-Wan Kenobi and Anakin Skywalker lead a mission to rescue the kidnapped Supreme Chancellor Palpatine from Separatist commander General Grievous. After infiltrating Grievous’s flagship, the Jedi battle Count Dooku. Anakin subdues Dooku, and on Palpatine’s urging, executes him. Grievous flees the battle-torn cruiser, which the Jedi crash-land on Coruscant. There, Anakin reunites with his wife, Padmé Amidala, who reveals she is pregnant. While initially excited, Anakin begins to have prophetic visions of Padmé dying in childbirth, and his worry steadily grows.

Palpatine appoints Anakin to the Jedi Council as his representative, but the Council declines to grant Anakin the rank of Jedi Master and orders him to spy on Palpatine, causing Anakin’s faith in the Jedi to diminish significantly. Palpatine tantalizes Anakin with secret knowledge of the dark side of the Force, including the power to save his loved ones from dying. Meanwhile, Obi-Wan travels to the planet Utapau to deal with General Grievous, and Yoda travels to Kashyyyk to defend the planet from invasion. Tempting Anakin, Palpatine eventually reveals that he is the Sith Lord Darth Sidious, saying that only he has the knowledge to save Padmé from dying. Anakin reports Palpatine’s treachery to Mace Windu, who confronts and subdues the Sith Lord, severely disfiguring him in the process. Fearing that he will lose Padmé, Anakin intervenes on Palpatine’s behalf and severs Windu’s hand, allowing Palpatine to throw him out of a window to his death. Anakin pledges himself to Palpatine, who dubs him Darth Vader. Palpatine issues an order for the clone troopers to kill their Jedi commanders and dispatches Vader along with a legion of clones to kill everyone in the Jedi Temple. Vader massacres the remaining Separatist leaders hiding on the volcanic planet Mustafar, while Palpatine addresses the Galactic Senate, transforming the Republic into the Galactic Empire and declaring himself Emperor. Having survived the chaos, Obi-Wan and Yoda return to Coruscant and learn of Anakin’s treachery.

Unable to convince Padmé about Anakin’s turn to the dark side, Obi-Wan stows aboard her ship. Padmé travels to Mustafar and begs Vader to leave the dark side. He refuses, and upon witnessing Obi-Wan, chokes Padmé into unconsciousness in a fit of rage. Obi-Wan duels and defeats Vader, severing most of his limbs and leaving him at the bank of a lava river where he is horribly burned. On Coruscant, Yoda battles Palpatine until their duel reaches a stalemate, and Yoda flees with Bail Organa. Palpatine, sensing that his apprentice is in danger, travels to Mustafar.

On the asteroid Polis Massa, Obi-Wan regroups with Yoda and Padmé gives birth to twins Luke and Leia before dying. A funeral is held for Padmé on Naboo. On Mustafar, Palpatine finds a severely burnt Vader still alive. After returning to Coruscant, Vader’s mutilated body is treated and covered in a black armored suit. Palpatine explains to Vader that he killed Padmé in his anger. Meanwhile, Obi-Wan and Yoda decide to conceal the twins from the Sith, as they are the galaxy’s only hope for freedom. Yoda exiles himself to the planet Dagobah, while Vader and the Emperor oversee the construction of a superstation, the Death Star. Bail Organa adopts Leia as his own daughter and takes her to Alderaan, while Obi-Wan delivers Luke to his step-family Owen and Beru Lars on Tatooine, where Obi-Wan intends to watch over Luke until the time is right to challenge the Empire.

Gwiezdne Wojny – Epizod 2: Atak Klonów / Star Wars – Episode 2: Attack of The Clones

Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo / Star Wars Episode I: The Phantom Menace