Lament / Goksung / The Wailing (2016)

Lament / Goksung / The Wailing (2016)

GATUNEK: Thriller, Horror ▶LEKTOR PL

OPIS:  Akcja filmu toczy się na prowincji, która pod wieloma względami przypomina tę naszą. Piaszczyste drogi, rozpadające się wiejskie chałupy, tandetne bary w pobliskim miasteczku i gęste lasy porastające okoliczne wzgórza wyglądają bowiem dziwnie znajomo.

Nawet policjanci są tacy sami. Kiedy jeden z nich, pucułowaty sierżant, dostaje informację po popełnionym w pobliżu morderstwie, zaczyna zbierać się do wyjścia. Ostatecznie jednak zostaje w domu, zjada wraz z rodziną śniadanie, a dopiero później rusza na miejsce. Wiadomo, zmarłym to nie zaszkodzi, a posiłek zjeść trzeba. Wkrótce okazuje się, że w okolicy ginie coraz więcej osób, jakby jakaś mroczna siła pchała ich w objęcia szaleństwa. W lesie zaś pojawia się tajemniczy Japończyk. Niektórzy twierdzą, że żywi się martwymi zwierzętami…

Lament to połączenie kryminału oraz mrocznego horroru, w dodatku zabarwione komedią. Taki misz-masz w Stanach Zjednoczonych pewnie by się nie sprawdził, tu jednak daje bardzo ciekawy efekt.  Przede wszystkim tłumaczy naiwne niekiedy zachowanie bohaterów i pozwala widzowi mocniej zaangażować się w opowiadaną historię. W efekcie człowiek zgodnie z wolą twórców śledzi wydarzenia z zainteresowaniem, początkowo też śmieje się, lecz milknie, kiedy atmosfera zagęszcza się. Zwroty akcji okazują się ciekawe, zaś samo zakończenie pozostawia pole do interpretacji. Nie wszystko się wyjaśnia, jest więc o czym porozmawiać po seansie.

PLOT: A stranger arrives in a little village and soon after a mysterious sickness starts spreading. A policeman is drawn into the incident and is forced to solve the mystery in order to save his daughter.

TRAiLER

[collapse]