NERUDA (2017)

GATUNEK: Biograficzny, Kryminalny, Dramat

OPIS FILMU:  Obraz opowiada o tym okresie w życiu chilijskiego poety, kiedy omal nie utonął w rzece podczas ucieczki na koniu przed policją zwalczającą komunistów.

W filmie zobaczymy Gaela Garcíę Bernala jako zawziętego inspektora policji, który prowadził polowanie na Nerudę. Gdy w 1948 roku rząd chilijski zakazał istnienia Partii Komunistycznej, której poeta był członkiem, Neruda zszedł ze swoją działalnością polityczną do podziemia. W końcu jednak musiał salwować się ucieczką z kraju. Próbując z pomocą miejscowych ludzi przekroczyć Andy w drodze do Argentyny, poeta omal nie utonął w rzece Currigue. Przypomniał sobie to spotkanie ze śmiercią, kiedy wygłaszał przemówienie z okazji wręczenia mu nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku. Wspominał, że jechał na koniu, który walczył, aby utrzymać głowę nad wodą. Był przekonany, że jego ostatnia godzina nadeszła. Po dotarciu do brzegu usłyszał jednak od chłopów, że niepotrzebnie się martwił, bo znajdowali się w tyle z lassem w pogotowiu. Wkrótce po ucieczce Neruda opublikował swoje epickie dzieło „Pieśń powszechna” przedstawiające historię Ameryki Łacińskiej jako ciągłą walkę przeciwko uciskowi.

PLOT: An inspector hunts down Nobel Prize-winning Chilean poet, Pablo Neruda, who becomes a fugitive in his home country in the late 1940s for joining the Communist Party.

Popular poet and Communist Senator Pablo Neruda (Luis Gnecco) opposes the administration of President Gabriel González Videla and denounces his brutal anti-communist repressionin a speech in the National Congress in 1948. Threatened with arrest, he goes underground. Refusing to live the life of a fugitive, he taunts the government authorities by appearing in public venues or leaving evidence of his movements. His pursuer is the fascist Chief of the Investigations Police of Chile Oscar Peluchonneau (Gael García Bernal).

Eventually he takes an escape route via Argentina, having to pass through the Andes mountains.

TRAiLER

[collapse]