2001: A Space Odyssey / 2001: Odyseja Kosmiczna (1968) PL.DVDRip.XviD-NN / Lektor PL

2001: A Space Odyssey / 2001: Odyseja Kosmiczna (1968) 

GATUNEK: przygodowy, Sci-Fi, LEKTOR.PL

OPIS: Obraz Kubricka w filozoficzny sposób opowiada o powstaniu człowieka i kontakcie z istotą z kosmosu. Doczekał się kontynuacji pt. 2010: Odyseja kosmiczna, gdzie wśród rywalizujących ze sobą załóg amerykańskich i radzieckich astronautów pojawia się astronauta David Bowman, który w finale 2001: Odysei kosmicznej został przeniesiony w inny wymiar.

Scenariusz został napisany wspólnie przez Stanleya Kubricka i Arthura C. Clarke’a, częściowo na podstawie wątków z opowiadań Clarke’a, szczególnie The Sentinel. Na jego podstawie Kubrick nakręcił film, a Clarke napisał powieść pod tym samym tytułem. Jednak książka i film różnią się m.in. położeniem monolitu, to autor powieści wraca do ustaleń reżysera w dalszych częściach powieści.

Film składa się z 4 części, luźno powiązanych ze sobą tajemniczym monolitem, którego symbolika w filmie może być interpretowana na różne sposoby:

1. Świt ludzkości (The Dawn of Man)
2. TMA-1
3. Misja na Jowisza: osiemnaście miesięcy później (Jupiter Mission: Eighteen Months Later)
4. Jowisz i poza nieskończonością (Jupiter and beyond the Infinite)

PLOT: Humanity finds a mysterious, obviously artificial, object buried beneath the Lunar surface and, with the intelligent computer H.A.L. 9000, sets off on a quest.

PL.DVDRip

http://notepad.cc/2001-a-space-odyssey-2001-odyseja-kosmiczna-1968-p