Scarface / Człowiek z blizną (1983) 

Scarface__1983Gatunek: dramat, gangsterski / LEKTOR.PL

OPiS: Film opowiada o karierze Tony’ego Montany, kubańskiego uchodźcy z kryminalną przeszłością, który przybywa do USA w 1980 roku. Tony, z pomocą swojego przyjaciela Manny’ego, zaczyna od morderstwa na zlecenie w obozie dla uchodźców.

Następnie obaj pracują dla handlarza narkotyków, Franka Lopeza. Tony myśli jednak o zbudowaniu własnego imperium. Kiedy jego szef, niezadowolony z jego „samodzielności”, zleca jego zabójstwo, Tony cudem unika śmierci. Wkrótce potem zabija Franka, przejmuje jego interesy i żeni się z jego kochanką, Elvirą. Dzięki nawiązaniu kontaktu z Alejandro Sosą, boliwijskim baronem narkotykowym, Montana błyskawicznie staje się milionerem.

Kłopoty spadają na Tony’ego w postaci amerykańskiego urzędu skarbowego, który prowadzi przeciwko niemu dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy. Sosa, jako bardzo wpływowy człowiek, może wyciągnąć go z tych kłopotów, ale pod jednym warunkiem: Tony musi pomóc mu pozbyć się niewygodnego dziennikarza, który prowadzi krucjatę przeciwko boliwijskim handlarzom narkotyków, dodatkowo zamierzając ujawnić kompromitujące Sosę dokumenty na zebraniu ONZ.

W dniu zamachu okazuje się, że samochodem, w którym ma zginąć dziennikarz, porusza się również jego żona i dwie córeczki. Montana, mimo że jest bezwzględnym gangsterem, nie zgadza się na zdetonowanie bomby umieszczonej pod pojazdem – zabijanie kobiet i dzieci jest niezgodne nawet z jego kodeksem moralnym. W kokainowym szale zabija człowieka Sosy, tym samym podpisując na siebie wyrok śmierci.

Stopniowo wpada w coraz większą paranoję. Kiedy dowiaduje się, że jego siostra Gina i najlepszy przyjaciel Manny zostali kochankami, wpada w furię i zabija go. Nie wie, ze Gina i Manny wzięli potajemnie ślub.

Finałowa scena filmu to zmasowany atak morderców Sosy na posiadłość Tony’ego, w którym ginie Gina i wszyscy ochroniarze. Sam Tony postanawia drogo sprzedać swoją skórę. Wyposażony w karabin szturmowy Colt AR-15 z granatnikiem M203, znowu wpada w furię spotęgowaną kokainą i z okrzykiem Say hello to my little friend! (pol. Przywitajcie się z moim małym przyjacielem!) masakruje kolejnych przeciwników.

Ostatecznie, podziurawiony kulami, ginie od strzału ze strzelby w plecy. Ciało Tony’ego wpada do basenu, nad którym widnieje napis The world is yours (pol. Świat należy do ciebie).

PLOT: Al Pacino stars as Tony Montana, an exiled Cuban criminal who goes to work for Miami drug lord Robert Loggia. Montana rises to the top of Florida’s crime chain, appropriating Loggia’s cokehead mistress (Michelle Pfeiffer) in the process. Howard Hawks' „X Marks the Spot” motif in depicting the story line’s many murders is dispensed with in the 1983 Scarface; instead, we are inundated with blood by the bucketful, especially in the now-infamous buzz saw scene. One carry-over from the original Scarface is Tony Montana’s incestuous yearnings for his sister Gina (Mary Elizabeth Mastrantonio). The screenplay for the 1983 Scarface was written by Oliver Stone.In 1980 Miami, a determined Cuban immigrant takes over a drug cartel while succumbing to greed.

Director: Brian De Palma
Writer: Oliver Stone (screenplay)

PL.BRRip

http://notepad.cc/scarface-cz-owiek-z-blizn-1983-pl-brrip-x264-mins