RUCHOME PIASKI SEZON 1SEZON 1 EPiZOD 6

«GATUNEK»

  dramat

«OPIS SERiALU»

 „Quicksand” – Po szkolnej tragedii, która wstrząsnęła zamożnymi przedmieściami Sztokholmu, z pozoru ułożona nastolatka staje przed sądem oskarżona o morderstwo.

Wyobraź sobie, że jako jedyna ocalałaś z przerażającej rzezi. Ostatnim obrazem, jaki widziałaś, były rozstrzelane ciała kolegów, przyjaciół ze szkoły. Konali na twoich oczach. Wszystko działo się tak szybko, że nawet nie jesteś w stanie podać przebiegu wydarzeń. Jesteś roztrzęsiona. A cała społeczność już wydała wyrok. Skoro żyjesz, jesteś morderczynią. Bo serca ofiar już przestały bić.

Rozpoczyna się śledztwo, które zakończy się procesem. Podczas niego wymiar sprawiedliwości ma dowiedzieć się, co stało się w klasie w trakcie strzelaniny, z której ta wyszła cało. Jednym z zabitych jest jej chłopak, Sebastian (Felix Sandman).

Dziewczynę poznajemy tuż po masakrze. Sugestywne zbliżenia na zakrwawione ciała ustępują miejsca przerażonej twarzy bohaterki, która – tak jak i szyja oraz ubranie – ubrudzona jest krwią. Z oczu Mai płyną łzy. Z trudem łapie powietrze, a w tle słychać dzwonek telefonu i nadjeżdżające służby. Po chwili do klasy wpada policja.

Od tego momentu zagłębiamy się w przeszłość dziewczyny, by zrozumieć, jak znalazła się w tej trudnej sytuacji. Początkowo niezbyt pewna siebie nastolatka spotyka na swojej drodze Sebastiana, który po wakacjach dołączy do jej klasy. Ten uosabia wszystko, co Mai imponuje – koleżanki uważają go za „ciacho”, jest przebojowy, beztroski, może mieć – jak mówi bohaterka – każdą. Przypomina trochę młodziutkiego Chada Michaela Murraya, w którym lata temu, oglądając. „Jezioro marzeń”, kochały się ówczesne nastolatki. Sebastian jednak wybiera właśnie ją. To ona jest według niego wyjątkowa, zupełnie różna od dziewczyn, jakie zna.

Rodzice Mai są niemniej zachwyceni Sebastianem. Ich sympatię zdobywa także ojciec chłopaka, pławiący się w luksusie. Państwo Norbergowie są nieco onieśmieleni zaproszeniem na prywatny jacht, ale imponuje im to. Chłopak jawi się jako dobra partia dla ich ambitnej dorastającej córki, dają jej więc dużą swobodę. Są jakby zagubieni, a proces wchodzenia Mai w dorosłość sprawia, że stają się bezwolni.

W kontekście problemów, z jakimi będzie się mierzyć nastolatka i jej środowisko, smuci trochę, że tym postaciom poświęcono w gruncie rzeczy tak mało uwagi. W ogóle rodzice przedstawieni są w „Ruchomych piaskach” nieco przedmiotowo, niczym kukły, które są zdolne do określonych, schematycznych ruchów. Norbergowie to ci rodzice, którzy boją się trudnych pytań, a relacje z dziećmi traktują jako coś, w czym po prostu wypada uczestniczyć. Wolą raczej milczeć, udać, że czegoś nie zauważyli, niż stawić czoła przeciwnościom losu, jakie ich spotykają. Z kolei ojciec Sebastiana to typowy przykład człowieka szukającego ucieczki w podróżach, przyjemnościach, wydawaniu pieniędzy. Wydaje się niezdolnym do uczuć lekkoduchem, nie umie poradzić sobie z emocjami, dlatego przybiera maskę i rani wszystkich wokół.

«PLOT»

  Maja, a student in Stockholm, finds herself on trial for murder after a tragedy at her school. More doubts and suspicions arise when new revelations are made.

TRAiLER
[collapse]
7-04.2019

ODCiNEK #1.1 Maja

openload.co/f/jgdniFCRl_I

ODCiNEK #1.2 Custody

openload.co/f/BxUMOubXG6k

ODCiNEK #1.3 The Funeral

openload.co/f/ELalkIhVSOw

ODCiNEK #1.4 The Reconstruction

openload.co/f/eecXTOVTFac

ODCiNEK #1.5 The Trial

openload.co/f/osFobmrFfb4

ODCiNEK #1.6 The Witnesses

openload.co/f/pqSyg0s9Aww

[collapse]
Quicksand (2019) on IMDb