NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN / ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT (1979)

GATUNEK: wojenny, LEKTOR.PL

OPIS: Niemcy, pierwsza wojna światowa. Paul Baumer (Richard Thomas), wrażliwy chłopak, który właśnie ukończył szkołę, wraz ze swoimi przyjaciółmi z klasy za namową nauczyciela zaciąga się do wojska. Wojna, na którą wyruszają, ma być przede wszystkim wielką przygodą i sposobem, na zrealizowanie młodzieńczych ideałów. Okazuje się koszmarem, na który nie byli przygotowani. Paul traci po kolei wszystkich przyjaciół, oswaja się z widokiem umierających ludzi, uczy się mordować i godzić ze śmiercią przyjaciół. Przekonuje się też, że na wojnie nie ma wygranych i że sam fakt jej istnienia jest wielką porażką człowieka. Jak powtarza za pisarzem: „Kto potrafi tu coś zrozumieć, gdy widzi tych cichych ludzi o dziecięcych twarzach, o brodach apostołów! Każdy podoficer jest większym wrogiem rekrutowi, każdy nauczyciel uczniowi, niż my im, a oni nam. A przecież gdy wypuścić ich na wolność – będziemy się znowu nawzajem mordować”.

„Na zachodzie bez zmian” DELBERTA MANNA to druga ekranizacja bestsellerowej powieści sumującej wojenne doświadczenia autora. Erich Maria Remarque do okopów pierwszej wojny światowej wysłany został jako 18-latek, a swoją autobiograficzną, wstrząsającą powieść wydał w 1929 roku. Cztery lata później naziści zabronili wydawania dzieł Remarque’a, a pracująca dla nich propaganda zaczęła rozpowszechniać plotki o żydowskim pochodzeniu pisarza (m.in. podawano, że jego prawdziwe nazwisko brzmi „Kramer”, a Remarque to jedynie pseudonim utworzony przez odwrócenie kolejności liter). Sam twórca mieszkał już wówczas w Szwajcarii, skąd później przeniósł się do USA, gdzie ożenił się z byłą hollywoodzką aktorką Paulette Goddard.

Pierwszej ekranizacji „Na zachodzie bez zmian” podjął się Lewis Milestone w 1930 roku. Książka już wówczas była bestsellerem. W 1929 roku sprzedano w samych Niemczech milion egzemplarzy, a rok później następny milion rozszedł się za granicą. Obraz Milestone’a, nagrodzony Oscarem za reżyserię, do dziś uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów kina pacyfistycznego. Na temat blisko 40 lat późniejszego filmu Manna krytycy mieli zdania podzielone. Jedni uważali go wyłącznie za remake dzieła Milestone’a, inni widzieli w nim wartościową próbę uwspółcześnienia powieści Remarque’a. Mann, który już wówczas był laureatem Oscara i nagrody reżyserskiej w Cannes za „Marty’ego”, za swoją wersję prozy niemieckiego pisarza zdobył Złoty Glob i nominację do nagrody Emmy.

 PL.DVDRip

http://notepad.cc/na-zachodzie-bez-zmian-1979-pl-dvdrip-xvid-nn