Ford v. Ferrari

FORD V. FERRARI / Le Mans 66 (2019)

«GATUNEK»

 Akcja, Biograficzny, Dramat, Sportowy, PLSUBBED

«OPIS FiLMU»

 „Ford v. Ferrari” opowie o zaciętej rywalizacji pomiędzy Ferrari i Fordem podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans sprzed ponad 50 lat. Akcja filmu ma się rozgrywać w 1966 roku. Matt Damon wcieli się w Carolla Shelby’ego, a Christian Bale w brytyjskiego kierowcę Kena Milesa.

Torowa wojna obydwu producentów zaczęła się podobno od kłótni szefów obu marek, Henry’ego Forda i Enzo Ferrariego. Ford chciał kupić Ferrari, a negocjacje były już bliskie końca w 1963 r., kiedy to Ferrari postanowił je zerwać. Poirytowany porażką Henry Ford II polecił swoim własnym mechanikom stworzenie pogromcy Ferrari – Forda, który udowodni wszystkim, że era dominacji Włochów się skończyła i zdobędzie złoty laur w Le Mans. Tak w 1963 roku powstała spółka Ford Advanced Vehicles Ltd. i prace ruszyły pełną parą.

Po wielu spektakularnych porażkach Amerykanie w końcu dopięli swego i w 1966 r. (właśnie w tym roku ma się rozgrywać film „Ford v. Ferrari”) po 24 godzinach zmagań w Le Mans na wszystkich trzech miejscach podium stanęli kierowcy Forda.

Legendarny Ford GT40 Mark II został skonstruowany przez Carolla Shelby’ego (w filmie zagra go Matt Damon).

Historyczny triumf odniosła nowozelandzka ekipa w składzie Bruce McLaren i Chris Amon. Nie obyło się bez kontrowersji.

Kiedy było już wiadomo, że to trzy GT40 niezagrożone dojadą do mety jako pierwsze, zarząd Forda zdecydował, że najlepszy dla marki byłby remis i zakończenie wyścigu przez trzy auta równocześnie. O decyzji poinformowano kierowców. Prowadzący w wyścigu Ken Miles (w jego rolę wcieli się Christian Bale) zwolnił, żeby poczekać na jadącego za nim Bruce’a McLarena. Obydwa auta wpadły na metę po 24 godzinach razem po pokonaniu równych 360 okrążeń (trzeci na podium Ford przejechał 348 kółek).

Sędziowie zdecydowali jednak, że wspólny finisz i remis nie są możliwe. Do wyniku zostały wliczone różnice w ustawieniu na starcie. Bruce McLaren i Chris Amon na starcie znajdowali się około ośmiu metrów za autem Milesa i Hulme’a i skoro na metę obydwa Fordy wjechały razem, to zwycięstwo przypisano właśnie Bruce’owi McLarenowi i Chrisowi Amonowi.

«MOViE iNFO»

  American car designer Carroll Shelby and driver Ken Miles battle corporate interference, the laws of physics and their own personal demons to build a revolutionary race car for Ford and challenge Ferrari at the 24 Hours of Le Mans in 1966.

TRAiLER

[collapse]
8-1-2020

PL.SUBBED.DVDScr

mirrorace.com/m/2gtL7

vidia.tv/kuq06oflzzr8.html

gg.gg/g7o1g

desiupload.co/mlz7f44u57dk

mirr.re/d/1Vz1

[collapse]