Bękarty wojny / Inglourious Basterds

BĘKARTY WOJNY / Inglourious Basterds (2009)

«GATUNEK»

 Przygodowy, Dramat, Wojenny, LEKTOR.PL

«OPIS FiLMU»

 Akcja filmu rozgrywa się w okupowanej przez nazistów Francji, a rozpoczyna się w 1941 roku na wsi, gdzie farmer Perrier LaPadite zostaje odwiedzony przez niemieckiego pułkownika SS Hansa Landę (Christoph Waltz). Wpuszcza go do swojego domu, po czym rozpoczyna z nim rozmowę. Okazuje się, że celem wizyty pułkownika jest wytropienie ukrywającej się żydowskiej rodziny Dreyfus, która żyła w tej okolicy przed rozpoczęciem niemieckiej okupacji. Farmer ukrywający Żydów pod podłogą swojego mieszkania początkowo mówi, że nie wie, gdzie znajdują się Dreyfusowie, jednak po dłuższej rozmowie pułkownikowi udaje się wyciągnąć prawdę od LaPadite’a. Landa gwarantuje mu wówczas, że niemieckie oddziały nie będą nękały jego rodziny aż do końca wojny, jeżeli ten zdradzi mu miejsce pobytu Dreyfusów. Mleczarz przyznaje się do ukrywania Żydów, na skutek czego cała żydowska rodzina ginie z rąk ludzi pułkownika z wyjątkiem nastoletniej Shosanny (Mélanie Laurent), której udaje się uciec.

Trzy lata później porucznik Aldo Raine (Brad Pitt) powołuje grupę żołnierzy zwaną „Bękartami”, składającą się głównie z amerykańskich Żydów. Jej zadaniem jest zastraszenie III Rzeszy poprzez brutalne zabijanie i skalpowanie nazistowskich żołnierzy na terenie okupowanej przez nazistów Francji. Niektórym z nich pozwalają żyć, jednakże robią im blizny na czołach w kształcie swastyki, aby po wojnie nigdy nie mogli ukryć swojej przeszłości. Do „Bękartów” należą m.in. Donnie Donowitz, zwany „Żydowskim Niedźwiedziem” (Eli Roth) oraz Hugo Stiglitz (Til Schweiger) – były niemiecki żołnierz, który zabił trzynastu oficerów gestapo.

Dorosła już Shosanna Dreyfus ukrywa się w Paryżu pod nazwiskiem Emmanuelle Mimieux i prowadzi kino, którego jest właścicielką. Pewnego dnia poznaje niemieckiego szeregowca o nazwisku Fredrick Zoller (Daniel Brühl). Żołnierz jest wyraźnie zainteresowany Shosanną i chce ją bliżej poznać, jednak Żydówka nie chce zadawać się z młodym nazistą. Wkrótce Shosanna dowiaduje się, że Zoller jest bohaterem wojennym, który zastrzelił dwustu pięćdziesięciu amerykańskich żołnierzy podczas jednej bitwy, a na podstawie jego historii powstał film propagandowy Duma Narodu wyprodukowany przez Josepha Goebbelsa, w którym Zoller zagrał samego siebie. Zbliża się uroczysta premiera filmu na której, oprócz Goebbelsa mają być obecni najważniejsi przywódcy Wehrmachtu tacy jak Hermann Göring, Martin Bormann czy sam Adolf Hitler. Goebbels za namową Fredricka przenosi premierę filmu do kina należącego do Shosanny. Ta wraz z Marcelem – swoim kochankiem i kinooperatorem postanawia zabić przywódców III Rzeszy poprzez podpalenie kina podczas premierowego seansu Dumy Narodu. Młoda Żydówka nie wie jednak, że brytyjski porucznik Archie Hicox (Michael Fassbender) wraz z grupą „Bękartów” także planuje zamach na życie wysoko postawionych nazistów.

Hicox wraz z należącymi do „Bękartów” Stiglitzem i Wickim udaje się do pewnego baru w celu spotkania się z niemiecką aktorką Bridget von Hammersmark (Diane Kruger) będącą agentką wywiadu brytyjskiego. W trakcie spotkania Hicox przykuwa uwagę swoim nietypowym akcentem obecnego w barze niemieckiego sierżanta Wilhelma oraz majora gestapo Dietera Hellstroma (August Diehl). Hicox zamawiając trzy szklanki whisky, gestykuluje palcami w odmienny sposób niż robią to Niemcy i demaskuje tym własną tożsamość. Dochodzi do strzelaniny, w wyniku której giną wszyscy oprócz sierżanta Wilhelma i agentki Hammersmark, którzy zostają ranni. Na miejscu zdarzenia pojawia się Aldo Raine, który negocjuje z Wilhelmem wypuszczenie Hammersmark. Wilhelm zgadza się, jednak Hammersmark do niego strzela.

Hans Landa prowadząc śledztwo, przybywa do baru, w którym doszło do strzelaniny, gdzie odnajduje but Hammersmark, a także serwetkę z jej podpisem. W dniu premiery filmu propagandowego „Bękarty” wcielają w życie operację „Kino” – misję samobójczą polegającą na wniesieniu na seans przez „Bękartów” ukrytego pod garderobą dynamitu. Hammersmark, Raine, Donnowitz i Ulmer stawiają się na premierę. Niemiecka aktorka wraz z „Bękartami” podszywającymi się pod Włochów spotyka się w kinie z Hansem Landą. Pułkownik rozpoczyna rozmowę po włosku z Rainem, jednakże wychodzi na jaw, że Aldo wcale nie umie mówić w tym języku. Po chwili Landa wysyła Donnowitza i Ulmera na swoje miejsca na sali kinowej, po czym zaprasza Hammersmark do prywatnego pokoju. Pokazuje tam jej, że but, który odnalazł w barze, idealnie pasuje do jej stopy, po czym rzuca się na nią i zabija ją, dusząc.

Po tym zdarzeniu Landa każe swoim ludziom aresztować Raine’a, a także Utivicha należącego do „Bękartów”. Pułkownik wywozi ich do pewnej knajpy poza granicami miasta, gdzie kontaktuje się z ich przełożonym z OSS i zawiera z nim układ, według którego Landa pozwoli na dalsze wykonywanie operacji „Kino” w zamian za immunitet.

Fredrick niezadowolony z filmu opuszcza salę kinową w trakcie seansu i udaje się do pomieszczenia z projektorem, by zobaczyć się z Shosanną. Gdy ta nie chce go wpuścić do środka, Zoller wdziera się do niego siłą, w wyniku czego Shosanna chwyta za swój pistolet i strzela do szeregowca. Po chwili Żydówka pochyla się nad konającym Fredrickiem, jednak po odwróceniu go na plecy ranny Zoller oddaje kilka strzałów w Shosannę, śmiertelnie ją raniąc, po czym zarówno on, jak i Shosanna umierają.

Wyświetlany film nagle zostaje przerwany, a na ekranie pojawia się twarz Shosanny. Kobieta na filmie mówi nazistom, że zaraz wszyscy zginą oraz prosi ich, aby dokładnie przyjrzeli się twarzy Żydówki, która ich zabije. Marcel stojący po drugiej stronie ekranu rzuca zapalonego papierosa na stertę taśm filmowych, wywołując pożar, w wyniku czego ekran, na którym widnieje śmiejąca się Shosanna momentalnie zajmuje się ogniem. W mgnieniu oka całe kino staje w płomieniach. Spanikowani naziści uciekają do wyjścia, jednak wszystkie drzwi są zablokowane. Donowitz i Ulmer obecni na sali kinowej używając pistoletów maszynowych, oddają serię strzałów w Hitlera i Goebbelsa zabijając ich. Kolejne serie wystrzeliwują w tłum pozostałych nazistów, aż do momentu, gdy ładunki wybuchowe, które mają na sobie eksplodują, zabijając wszystkich obecnych w kinie.

Tymczasem Hans Landa wraz ze swoim kierowcą wywozi Raine’a i Utivicha na terytorium aliantów, gdzie rozkuwa ich, zwraca im broń i oddaje się w ich ręce. Raine zabija niemieckiego kierowcę, a Landę naznacza swastyką na czole.

«PLOT»

 In 1941, SS colonel Hans Landa interrogates French dairy farmer Perrier La Padite about the whereabouts of the last unaccounted-for Jewish family in the area, the Dreyfus family. Landa suspects that they are hiding under the floor, and in exchange for the Germans agreeing to leave his family alone for the rest of the war, La Padite somberly confirms it. Landa orders his SS soldiers to shoot through the floorboards, killing all but one of the Dreyfus family; Shosanna, the daughter, escapes.

Three years later, Lieutenant Aldo Raine of the First Special Service Force rounds up and recruits Jewish-American soldiers to the Basterds, a militia who spread fear among the German soldiers by killing and scalping them. The Basterds include Donny „The Bear Jew” Donowitz and Sergeant Hugo Stiglitz, the latter a rogue German soldier who murdered thirteen Gestapo officers. In Germany, Adolf Hitler interviews a young German soldier, Private Butz, the only survivor of a Basterd attack on his squad, who reveals the details of the attack and that Raine carved the Nazi swastika into Butz’s forehead with a knife so he could never hide that he served in the German Heer.

Shosanna is now living in Paris and operating a cinema under the name „Emmanuelle Mimieux”. She meets Fredrick Zoller, a German war hero who killed 250 soldiers in a single battle, who is to star in a Nazi propaganda film, Stolz der Nation (Nation’s Pride). Infatuated with Shosanna, Zoller convinces Joseph Goebbels to hold the premiere of the film at her cinema. Shosanna plots with her lover and projectionist Marcel to kill the Nazi leaders attending the premiere by setting the cinema ablaze. Unknown to Shosanna, British Royal Marine Lieutenant Archie Hicox is planning an attack at the premiere with the Basterds.

Hicox goes to a tavern with Stiglitz and Basterd Wilhelm Wicki to meet an undercover agent, the German film star Bridget von Hammersmark. Hicox draws the attention of Wehrmacht sergeant Wilhelm and Gestapo major Dieter Hellstrom with his unusual accent and mannerisms. Discovered, Stiglitz and the Basterds open fire, killing everyone except Wilhelm and Hammersmark, who is wounded. Raine arrives and negotiates with Wilhelm for Hammersmark’s release, but she shoots Wilhelm when he lowers his guard. Raine, believing Hammersmark set Hicox and his men up, tortures Hammersmark, who convinces him that she is not a spy and reveals that Hitler will attend the film premiere. He decides to continue the mission.

Landa investigates the aftermath at the tavern and finds one of Hammersmark’s shoes and a napkin with her signature. At the premiere, two of the Basterds, Omar Ulmer and Donny, join Raine in posing as Italians, hoping to fool the Germans unfamiliar with the language. However, Landa, who speaks fluent Italian, converses briefly with the Basterds before sending Donowitz and Ulmer to their seats. He takes Hammersmark to a private room, verifies that the shoe from the tavern fits her, then strangles her to death. Raine and another Basterd, Smithson „The Little Man” Utivich, are taken prisoner, but Landa has Raine contact his superior with the OSS and cuts a deal: he will allow the mission to proceed in exchange for immunity.

During the screening, Zoller slips away to the projection room to see Shosanna. After she rejects his advances, he becomes aggressive. She pretends to acquiesce, then pulls a pistol and shoots him. Zoller, wounded, raises his pistol and shoots her before they both die. As Stolz der Nation reaches its climax, spliced-in footage of Shosanna tells the audience that they are about to be killed by a Jew. Marcel, having locked the doors of the cinema, ignites a pile of flammable nitrate film behind the screen as Shosanna’s image laughs and goes up in flames. Ulmer and Donowitz break into the box containing Hitler and Goebbels, killing them. They then fire their submachine guns into the crowd until the bombs go off, killing everyone in the theater.

Landa and his radio operator drive Raine and Utivich into Allied territory, where they surrender before Raine shoots the radio operator and carves a swastika into Landa’s forehead.

18-07-2019

BDRip PL

verystream.com/stream/YyPVRm7C3oC/

openload.co/f/TFDc-lZJQ8k

streamango.com/f/prklkmorklbnnaaf

streamcherry.com/f/mtklampbeokondcf

[collapse]