The King’s Speech / Jak Zostać Królem (2010) 

 Jak zostac królem (2010)

Gatunek..: Biograficzny, Dramat, historyczny, LEKTOR.PL

OPIS: Anglia, rok 1925. Książę Yorku Albert (Colin Firth), młodszy syn króla Jerzego V (Michael Gambon), zostaje poproszony o wygłoszenie przemówienia. Jego wystąpienie na Wembley, transmitowane przez radio BBC na cały kraj, ujawnia szokującą prawdę: potomek królewskiej rodziny przeraźliwie się jąka. Sprawa jest poważna, ponieważ pozycja Alberta obliguje go do publicznych wystąpień. Żona księcia, Elżbieta (Helena Bonham Carter), zaczyna desperacko szukać lekarza, który mógłby małżonkowi pomóc. Po kilku nieudanych próbach terapii pod okiem lekarzy ze szlacheckimi tytułami Elżbieta otrzymuje od Eileen McCleod z Towarzystwa Logopedycznego adres prywatnego gabinetu, w którym logopeda amator Lionel Logue (Geoffrey Rush) stosuje niekonwencjonalne metody leczenia wad wymowy. Jest rok 1934. Przy Harley Street 146 w Londynie Albert zaczyna kurację pod okiem ekscentrycznego Australijczyka.

Albert Frederick Arthur George, książę Yorku, wychowywał się w cieniu faworyzowanego starszego brata. Od dziecka był nerwowy, miał trudności z opanowaniem mięśni twarzy, wciąż mrugał oczami i jąkał się. Leworęczny Albert był ponadto od małego przymuszany do pisania prawą ręką. Uznawany za słabeusza i nieśmiałego jąkałę najlepiej czuł się w domu, w otoczeniu rodziny. W czasie I wojny światowej odbywał służbę w marynarce. W 1923 roku ożenił się z lady Elizabeth Angelą Marguerite Bowes-Lyon, która urodziła mu córki Elżbietę i Małgorzatę. Nie marzył o tym, aby panować nad brytyjskim imperium, ale los sprawił, że po abdykacji jego brata Edwarda, został w 1937 roku królem Jerzym VI. Przerażała go wizja nowych obowiązków, uważał, że jest za mało wykształcony, zbyt nieśmiały, a jąkanie uniemożliwia mu publiczne zabieranie głosu. Ale był wielkim patriotą. Przeszedł do historii jako mężny władca, który w czasie II wojny światowej skutecznie podtrzymywał na duchu poddanych. Po wojnie zachorował na raka płuc. Zmarł w 1952 roku w wieku 56 lat.
PLOT: The story of King George VI of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, his impromptu ascension to the throne and the speech therapist who helped the unsure monarch become worthy of it.

PL.DVDRip

http://notepad.cc/jak-zosta-kr-lem-the-kings-speech-2010-pl-dvdrip-x