KANALKANAŁ (1957)

«GATUNEK»

  Wojenny, Dramat, FiLM.POLSKI

«OPIS FILMU»

 Akcja filmu oparta jest na autentycznej historii plutonu Armii Krajowej, który w obliczu nieuchronnej klęski powstania warszawskiego próbował ewakuować się z Mokotowa do Śródmieścia podziemnymi kanałami ściekowymi. Film zaczyna się wprowadzeniem ze strony lektora, który sugeruje, że przedstawione na ekranie wydarzenia miały miejsce pod koniec września 1944 roku.

Przez zrujnowaną Warszawę maszeruje pluton dowodzony przez porucznika „Zadrę”, który jest przekonany o nieuchronnej klęsce powstania, ale nie zamierza uświadamiać o tym swoich podkomendnych. Plutonowi w chwili odpoczynku towarzyszy kompozytor Michał, który przygrywa na fortepianie we wnętrzu jednego z opuszczonych budynków. Powstańcy wymieniają luźne uwagi, flirtują, śmieją się. Podczas jednej z konwersacji młody oficer o pseudonimie „Smukły” wdaje się w rozmowę z dziewczyną leżącą na noszach i pyta ją o odniesioną ranę. Dziewczyna bagatelizuje zapytanie, jednak kiedy sanitariusze ją podnoszą, Smukły zauważa, że straciła nogę. W tym samym czasie Michał podczas rozmowy telefonicznej ze swoją rodziną dowiaduje się, że powstanie zakończyło się klęską. Pluton dowiaduje się, że ma dwa wyjścia: walczyć z Niemcami do upadłego lub próbować ewakuować się kanałami.

Jeden z powstańców, podchorąży „Korab”, romansuje z łączniczką „Stokrotką”. Scenę miłosną przerywa nagły ostrzał z karabinu maszynowego. Kochankowie uciekają z pomieszczenia, w którym przebywali, po czym wraz z resztą oddziału stawiają czoła atakującemu go oddziałowi niemieckiemu. W trakcie walk Niemcy próbują zdetonować barykady przy pomocy miny samobieżnej Goliath. „Korabowi” udaje się jednak dobiec do maszyny i odciąć kabel, za pomocą którego mina jest sterowana. W trakcie owego czynu „Korab” zostaje ranny, jednak jeden z powstańców w porę go ratuje.

Następnego dnia „Zadra” rozkazuje swoim podkomendnym zejść do kanałów. Ranny „Korab” zostaje otoczony opieką przez „Stokrotkę”. Pluton dzieli się na trzy grupy: jedną z nich kieruje „Zadra”, drugą – Michał, porucznik „Mądry” i flirtująca z nim łączniczka „Halinka”, natomiast trzecią formują „Korab” i „Stokrotka”. Zmagając się z brakiem tlenu, odorem rozkładających się zwłok oraz ciągłym zagrożeniem ze strony Niemców, niektórzy powstańcy tracą zmysły. Michał, recytując Boską komedię Dantego Alighieri, zaczyna się błąkać po kanałach z okaryną w dłoniach. „Stokrotka” wraz z „Korabem” dociera do wyjścia, które jednak okazuje się zakratowane żelaznymi prętami, w następstwie czego oboje oczekują na śmierć. Gdy „Mądry” wyjawia „Halince”, że ma żonę i dzieci, ona popełnia z rozpaczy samobójstwo.

Ostatecznie „Mądry” wychodzi z kanałów tylko po to, żeby trafić wraz z innymi powstańcami do niemieckiej niewoli. W tym czasie grupa „Koraba” próbuje przedostać się przez inny, zaminowany wylot. Próbując odbezpieczyć minę, „Smukły” zostaje rozerwany na strzępy w wyniku wybuchu, toruje jednak drogę pozostałym członkom grupy. Wychodząc z kanałów, „Zadra” przekonuje się, że przy nim jest tylko sierżant „Kula”, który nie zameldował mu o odłączeniu się reszty powstańców od grupy. W porywie gniewu „Zadra” zabija niesubordynowanego podkomendnego i wraca z powrotem do kanałów, aby odnaleźć pozostałych członków plutonu

«PLOT»

 In 1944, during the Warsaw uprising against the Nazis, Polish Lieutenant Zadra and his resistance fighters use Warsaw’s sewer system to escape the German encirclement.

A symbolic depiction of hell on Earth, set in the last days of the Warsaw uprising in 1944. Lieutenant Zadra is commanding a company of 43 men in a desperate battle amidst the ruins. Facing German offense and cut off from their comrades, Zadra is commanded to retreat his men through the sewer system (‚kanal’). Zadra and his men are reluctant to do so, as it would indicate that they have lost the battle, but decide to obey the orders. However, as the men (and women) retreat, it becomes clear that their desperate attempt to flee from the hell of battle will result only in more death and suffering…

1-8-2019

FiLM POLSKI

mir.cr/1J2PXBSE
multifilemirror.com/352exa100sob
verystream.com/stream/JKdvHSAaZRK/

[collapse]