Rzeźnia nr 5 / Slaughterhouse-Five (1972)

RZEŹNIA NR 5 / SLAUGHTERHOUSE-FIVE (1972)

«GATUNEK» 1h 44min | Komedia, Dramat, Sci-Fi, LEKTOR.PL

«OPIS FILMU» Billy Pilgrim (Michael Sacks) to przeciętny amerykański mieszczanin. Ma otyłą, wiecznie odchudzającą się żonę, dwójkę dzieci, z którymi nie umie nawiązać kontaktu i ciepłą posadę optyka. Ale jest coś, co odróżnia go od innych – Billy utknął w czasie.

Wszystkie zdarzenia przeżywa w zakłóconej, nielinearnej kolejności, często zna koniec jakiejś sytuacji albo przeżywa ją na nowo w odwróconym porządku. W jednym momencie znajduje się na planecie Tralfamadoria w międzygalaktycznym reality show z gwiazdką porno, a za chwilę na tyłach niemieckiego frontu podczas II wojny światowej. Najsilniejszym doświadczeniem Billy’ego jest bombardowanie Drezna w 1945 roku, które przeżył jako jeniec wojenny przetrzymywany w tytułowej rzeźni nr 5. I właśnie wokół tego zdarzenia obraca się życie Billy’ego, zawieszone miedzy rzeczywistością, marzeniami i snem.

Kurt Vonnegut, mimo że jego książki uchodzą za nieprzekładalne na język filmowy, nie tylko chętnie przystawał na wszelkie propozycje ekranizacji, ale wręcz sam do nich zachęcał. Wystąpił nawet jako aktor w adaptacji swojej powieści „Matka Noc” Keitha Gordona. Mimo to „Rzeźnia numer 5, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią” – najgłośniejsza powieść autora – długo nie mogła doczekać się sfilmowania. Wreszcie podjął się tego GEORGE ROY HILL, reżyser który w czasie powstania obrazu święcił swoje największe sukcesy – 3 lata wcześniej odebrał bowiem 4 Oscary za western „Butch Cassidy i Sundance Kid”, a rok po realizacji „Rzeźni…” jego „Żądło” miało otrzymać ich aż 7. I choć „Rzeźnię nr 5” uhonorowano „jedynie” Specjalną Nagrodą Jury w Cannes, jest to bez wątpienia jedna z lepszych adaptacji prozy Vonneguta. „Rzeźnia nr 5” uważana jest za jeden z ważniejszych manifestów antywojennych. Oparta na osobistych przeżyciach zmarłego kilka miesięcy temu Vonneguta (pisarz jako jeden z nielicznych przeżył bombardowanie Drezna w 1945 roku) ukazuje absurd wojny i stawia istotne pytanie w dyskusji polityków i historyków na temat tego, czy bombardowanie Drezna, w którym zginęły tysiące niemieckich cywili było uzasadnione. Wśród największych atutów filmu Hilla należy wymienić kreację głównego bohatera. Michael Sacks w bezpretensjonalny sposób zagrał człowieka, który uciekając w apatię unosi się ponad absurd życia. Film fascynuje też doskonałą muzyką, skomponowaną przez jednego z najoryginalniejszych artystów XX wieku, wybitnego interpretatora Bacha, pianistę, eseistę i socjologa, Glenna Goulda.

«PLOT» The film follows the novel in presenting a first-person narrative from the point of view of Billy Pilgrim (Sacks), who becomes „unstuck in time” and experiences the events of his life in a seemingly random order, including a period spent on the alien planet of Tralfamadore. Emphasis is placed on his experiences during World War II, including the firebombing of Dresden, as well as time spent with fellow prisoners of war Edgar Derby (Roche) and the psychopathic Paul Lazzaro (Leibman). His life as a husband to Valencia (Gans) and father to Barbara (Near) and Robert (King) are also depicted, as they live and sometimes even enjoy their life of affluence in Ilium, New York. A „sink-or-swim” scene with Pilgrim’s father is also featured. The scenes of extraterrestrial life on Tralfamadore feature Hollywood starlet Montana Wildhack (Perrine).

TRAiLER

[collapse]
28-12-2019 ??

480p

file-up.org/enry6hp2id47

vidia.tv/pv43rkf1tult.html

gg.gg/g497z

desiupload.co/kokycbzwdirp

uptomega.com/y5we4wvud2mj

multiup.org/44ad26e11387c989ff3902900cd3b99d

mirrorace.com/m/Umoq

[collapse]