Wałęsa. Człowiek z nadziei / Walesa: Man of Hope (2013)

WAŁĘSA człowiek z nadziejągatunek: Biograficzny, Dramat / FILM.POLSKI

OPIS FILMU: Jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda. Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię.

Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Jej kontekstem jest wielka międzynarodowa polityka. Życie zwyczajnego, walczącego na początku o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się na kilka lat światowym newsem.

PLOT: The depiction of the life of Nobel Peace Prize winner and founder of Poland’s Solidarity movement, Lech Walesa, as events in the 1970s lead to a peaceful revolution.

https://vod.pl/filmy/walesa-czlowiek-z-nadziei-online