Sprawa dla dwojga (2013)

Sprawa dla dwojga / Je fais le mort (2013) PL.DVDRip.Xvid-MORS / Lektor PLOPiS FiLMU: Komedia kryminalna, a właściwie komediowy kryminał o bezrobotnym aktorze, który godzi się grać ofiarę morderstwa na potrzebę wizji lokalnej.
Grany przez Francois Damiens („Delikatność”, „Tango libre”) aktor Jean Renault – podobieństwo brzmieniowe do nazwiska Jean Reno zostaje tu kilkukrotnie na poczet dowcipu wykorzystane – jest tak nieznośny na planie, że żaden z reżyserów nie chce już z nim pracować. Pozbawiony źródeł dochodu, a z alimentami do spłacenia (żona też z nim nie wytrzymała) przyjmuje cokolwiek uwłaczającą propozycję grania roli denata przy rekonstrukcji sceny zbrodni. W tym celu jedzie do małego ośrodka narciarskiego w Alpach, gdzie właśnie popełniono potrójne morderstwo, i uczestniczy w wizjach lokalnych z udziałem ich domniemanego sprawcy.
Film anonsowany jest jako komedia, choć w rzeczywistości jest to bardziej kryminał z cyklu „kto to zrobił?”, tyle że lekko i zabawowo potraktowany; Joanna Chmielewska mogłaby podobną historię napisać. Po części też jest to „satyra na egocentrycznych aktorów”; Renault, który niegdyś dobrze się zapowiadał i dostał nawet Cezara dla najbardziej obiecującego wykonawcy, jest teraz narcystycznym bufonem, przekonanym o swojej wyższości nad światem, zarozumiałym i apodyktycznym. To typ antybohatera raczej niż bohatera, choć reżyser daje mu szanse poprawy i swoistej rehabilitacji. Sprawa nie jest zresztą jednoznaczna: to, co czyniło Renault uciążliwym podczas realizacji filmów – jak np. jego drobiazgowość i pedanteria – teraz akurat okazuje się przydatne. Wczuwając się bardziej w rolę policjanta niż truposza, dostrzega on pewne przeoczone w śledztwie szczegóły i wywraca do góry nogami jego ustalenia.

Pomysł filmu (być może inspirowany rosyjską sztuką „Udając ofiarę”) jest fajny, choć do jego realizacji można mieć pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim szwankuje humor – poziom dowcipów jest niewygórowany. Lepiej więc ogląda się „Sprawę…” jako kryminał – cokolwiek staroświecki, w stylu Agaty Christie, taki, w którym „wszyscy są podejrzani” włącznie z prowadzącym śledztwo komisarzem policji (Jean-Baptiste). Okazuje się bowiem, że dwaj faceci, którzy padli ofiarami morderstwa, byli niepoślednimi łajdakami i znalazłoby się wiele osób zainteresowanych usunięciem ich z tego świata. Miasteczko, w którym rozgrywa się akcja filmu (turystyczna miejscowość z melancholijną, „posezonową” atmosferą), stopniowo odsłania swoje mroczne tajemnice…

Istotny jest tu również wątek… no, może nie miłosny, ale „osobisty”. Sędzia śledczy, energiczna kobieta imieniem Noemi (Nakache, z urody Greczynka), od pierwszych chwil reaguje alergicznie na mędrkującego gwiazdorka, wścieka ją też jego nieustające wychodzenie z wyznaczonej roli, potem jednak zmienia do niego stosunek – choć nie na tyle, jakby sobie tego zapewne życzyli miłośnicy komedii romantycznych… W sumie przyzwoita rozrywka, film do obejrzenia i natychmiastowego zapomnienia. Ale w porównaniu z wcześniejszymi przedsięwzięciami reżysera („Arsen Lupin”, „Belfegor – upiór Luwru”), w których mordował francuską klasykę – chociaż miał wskrzeszać – po prostu arcydzieło.

PLOT: A has-been actor takes a job playing the victims in a homicide reenactment, where he sparks with the civil officer investigating the real-life crime.

[imdb id=”tt2795848″]

Sprawa dla dwojga (2013) PL DVDRip Xvid-MORS

http://notepad.cc/sprawa-dla-dwojga-2013-pl-dvdrip-xvid-mors